Her er vår nye utviklingssjef

Harald Johannessen er engasjert som ny leder av utviklingsavdelingen i Strømsgodset.

Annonse:

Lier-mannen har fungert i rollen på midlertidig basis etter at Lage Sofienlund sa opp sin stilling som leder for utvikling og samfunn i slutten av mai. Nå overtar Johannessen ansvaret permanent, vel å merke kun for U-avdelingen.

Det blir nå en organisasjonsendring som innebærer at utvikling og samfunn ikke lenger er én avdeling. Samfunnsdriften til Strømsgodset blir en del av klubbens administrasjon – med Lars Petter Eggen som fagansvarlig, mens spillerutvikling skal rendyrkes i større grad under Harald Johannessens ledelse. Han vil rapportere til sportssjef Jostein Flo.

- Vi er veldig glad for at Harald ønsker å lede utviklingsarbeidet vårt inn i en spennende fremtid. Han har mye erfaring med spillerutvikling og stor kompetanse. Harald stiller tøffe krav, han er tydelig og direkte i stilen og vet hva som skal til, sier sportssjefen.

Mange år med spillerutvikling

Harald Johannessen har etter hvert fått relativt lang fartstid i Strømsgodset og opparbeidet seg stor erfaring med utviklingsarbeid. Hans første periode i klubben startet i 2008 – den gangen som ansvarlig for EliteAkademiet. Fra 2009 til 2014 var Harald hovedtrener for G16-laget.

I løpet av disse årene jobbet han tett med spillere som Iver Fossum, Gustav Mendonca Wikheim, Martin Ødegaard, Tokmac Nguen, Bersant Celina, Christopher Lindquist, Martin Rønning Ovenstad, Lars Sætra, Andreas og Kristoffer Hoven – for å nevne noen av talentene som har kommet frem i vårt akademi.

Etter noen år som spillerutvikler i NFF Buskerud, assistenttrener på G16-landslaget og utviklingsansvarlig i Stoppen Sportsklubb, returnerte Harald til Strømsgodset foran 2018-sesongen. Det første året som hovedtrener for G16, før han i 2019 ble fagansvarlig i U-avdelingen.

- Jeg takker for tilliten og gleder meg til å videreutvikle og forsterke det gode arbeidet som Lage (Sofienlund) og teamet har gjort de siste årene. Det ligger gode strukturer i bunn og så er det viktig at vi som klubb utvikler oss i takt med tiden, sier Harald Johannessen.

Organisasjonsendringen innebærer at utviklingslederen frigjør tid til å være mer på feltet og jobbe enda tettere på spillerne. Harald Johannessen mener mye ligger til rette for at Strømsgodset skal få opp flere lokale unggutter i årene som kommer. Både når det gjelder fagkompetanse på trenersiden i avdelingen, men også tilgangen opp mot A-laget. Bare i år har fire spillere fra eget akademi debutert for Strømsgodset i Eliteserien. Enda flere hospiterer og trener jevnlig med A-laget. Det gir god utvikling og bærer bud om en lys og blå fremtid.

Realiserer drømmer

- Målet vårt er at lokale gutter skal ha en god mulighet til å nå sin fotballdrøm. I Strømsgodset ønsker vi å realisere drømmer, sier den nye utviklingslederen.

- Jeg opplever at det nå ligger godt til rette i Strømsgodset, både på fagkompetanse i U-avdelingen og spillertilgang. I A-lagsteamet har vi en hovedtrener som har mye erfaring med utviklingsarbeid i utlandet og assistenttrenere som vet hva dette dreier seg om, sier Harald Johannessen.

Det viktigste fokuset den kommende perioden blir å komme tilbake til en mer normal periodeplan etter Corona-pause og permitteringer. Situasjonen rundt Covid-19 gir den del utfordringer når det gjelder kamptilbudet til klubbens talenter.

- Nå er alle lag i full trening, alle trenere er tilbake på 100 prosent og seriespillet er rett rundt hjørnet, sier utviklingslederen.

Annonse fra Eliteserien: